top of page
Solar Heating Buildings

Energetická společenství

Možnost sdílení vyrobené elektrické energie i mimo objekt? Rozvoj komunitní energetiky pokračuje, zatím bohužel jen v zahraničí. Nicméně, zdá se, že se blýská na lepší časy. Již v následujícím roce bychom se měli posunout zase o krok blíž k prvním, legislativně definovaným, energetickým společenstvím v České republice. Tato nová forma sdílení energie by mohla přinést mnoho výhod jak pro domácnosti, tak pro celou společnost.

Co to vlastně znamená být součástí energetického společenství?

Energetická společenství jsou jedním z nových konceptů, které pomáhají zlepšovat a zefektivňovat využívání energie. Energetická společenství jsou skupiny lidí, kteří se spojují, aby vytvořili komunitu pro sdílení energie. Tyto skupiny mohou být tvořeny jednotlivci, místními podniky nebo dokonce celými obcemi.

Využití výhod komunitní energetiky je hlavně při výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů jako jsou fotovoltaické elektrárny instalované ve společenství. Na rozdíl od jednotlivých domácností, které produkuj energii pro vlastní potřebu, energetická společenství vyrábějí elektřinu pro sdílení a distribuci mezi členy společenství. Tím se zvyšuje využití obnovitelných zdrojů energie v dané oblasti a zároveň to umožňuje členům komunity snížit své náklady na energie a zvýšit svou energetickou nezávislost. 

Aktuální stav a budoucnost v ČR

Definice pojmu energetické společenství v českém právu stále chybí. Změna by měl přijít s novelou energetického zákona, tzv. LEX OZE II. Nabytí účinnosti zákona je v plánu na leden 2024 a možnost fungování společenství v definované podobě se očekává v průběhu roku.

Krom stanovení práv a povinností energetického společenství (ES) se zde objevuje pojem společenství pro obnovitelné zdroje (SOZ). Rozdíly v obou společenství jsou znatelné. Členem SOZ může být pouze subjekt, který se nachází v blízkosti energetického zařízení společenství neboli je ve stejném okrese. Navíc se nesmí jednat o velký podnik. Výhodou SOZ je možnost hospodařit krom elektřiny i s energiemi jako je teplo a plyn. Obě společenství mají shodná oprávnění a to je možnost odběru, výroby, prodeje a sdílení elekřiny. Zároveň se jedná o subjekty, jejichž hlavním účelem není vytvářet zisk, ale poskytovat environmentální, hospodářské nebo sociální přínosy svým členům nebo územím, kde provozují svou činnost. To je podpořeno pravidlem rozdělení nejvýše 50 % ročního disponibilního zisku, a to pouze mezi své členy. 

Návrh zákona vypadá velmi nadějně, ale jakou bude mít nakonec finální podobu a jak přesně budou ES potažmo SOZ fungovat zatím s jistotou nevíme. Diskuze se například vedou nad výší distribučních poplatků uvnitř vytvořené komunity. Téma společenství budeme nadále sledovat, jelikož to považujeme za jeden z klíčových kroků v transformaci tuzemské energetiky. Jako společnost BeProsumer jsme připraveni se aktivně na této přeměně podílet.

bottom of page